Der findes to metoder at opstille listen til kommunalvalg på. En kandidatliste kan opstilles i "partiliste" eller "sideordnet".

På en kandidatliste, der benytter opstilling i "partiliste" er kandidaterne opstillet i prioriteret rækkefølge. Rækkefølgen ses ved at der foran kandidatens navn er et nummer. Listens mandater tilfalder i modsætning til sideordnet opstilling, som regel kandidaterne fra toppen af listen og så langt listestemmerne rækker.

På en kandidatliste, der er opstillet "sideordnet", får kandidaterne listens mandater i rækkefølgen efter størrelsen af deres personlige stemmetal.

Ved kommunal- og regionalvalget har opstillede kandidatlister mulighed for at støtte hinanden ved at indgå valgforbund eller listeforbund. Læs mere om valgforbund.

Der er ved kommunalvalg 2017 indgået to valgforbund i Allerød Kommune:

Valgforbund A, B, F og Ø

A. Socialdemokratiet

B. Radikale Venstre

F. SF- Socialistisk Folkeparti

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

 

Valgforbund C, I, O, R, V

C. Det Konservative Folkeparti

I. Liberal Alliance

O. Dansk Folkeparti

R. Blovstrød Listen

V. Venstre

Miki Dam Larsen

Jesper Holdflod Pallesen

Theodore Gbouable

Bettina Hauge

Nicolai Abildskov Pallisborg

Vibeke Munk

Kasper Ljung  Pedersen

Bjarne Ørgaard Jensen

Elise Høver

Michael  Rodriguez

Vibeke Højbjerg

Kjeld Ersted Sørensen

Jørgen Jensen

Klaus Fisker

Merete Them Kjølholm

Henrik Kragelund Jansson

Jytte Agerup

Carsten Andersen

Vibeke Arndt Skak Jensen

Bodil Schultz

Peter Krogsgaard

Ebbe Schultz

Jørgen Johansen

Erik Lund

Martin H. Wolffbrandt

Lars Bacher

Poul  Albrechtsen

Clara Elisabeth Boa

Axel Nielsen

Johnny Lehmann

Rune Ammitzbøll Langholm

Jeanette Oxfeldt

Rasmus  Mahler

Christa Stæger

Martin Carl

Sanni Buresund

Stig Grevy

Faruk Kilic

  1. Jesper Hammer
  2. John Jensen
  3. Per Møller Andersen
  1. Viggo Janum
  2. Flemming Ipsen
  3. Thomas Pedersen
  4. Tina Nikolajsen
  5. Søren Jakobsen
  6. Inger Piper
  7. Jesper Lander
  8. Luca  Ripullone
  1. Nikolaj Bührmann
  2. Anders Damm-Frydenberg
  3. Susan Lund Andersen
  4. Jørgen Ekstrøm Jakobsen
  5. Jalila Rachdi
  6. Anne-Marie Langhans
  7. Signe Schløer
  8. Nina Madsen
  9. Camilla Damm-Frydenberg
  10. Ole Holm-Møller
  11. Lise Tarp

John Køhler

Lise Oline Larsen

Michael  Metzsch

Christian Hauge Lundgaard

Magnus Denlov

Palle Christiansen

Steffen Møller

  1. Walther Thomsen
  1. Else-Marie Madsen
  2. Svend Aage Hansen
  3. Vagn Ove Lund
  4. John Knudsen
  1. Erling Petersen
  2. Gitte Damgård
  3. Hanne Lindstrøm Nielsen
  4. Michael Even Hansen
  5. Harris Spangshauge
  6. Käthe Hauptstein Nilsson

Karsten Längerich

Olav B. Christensen

Evan Stæhr

Niels Kirkegaard

Esben Buchwald

Lone Hansen

Gunnar Lohmann

Lisbeth Skov

Kitt Svane

Carsten Rasmussen

Mari Bathny

Johnny Winsløv

  1. Rasmus Keis Neerbek
  2. Anne Lise Rostgaard Schmidt
  3. Sebastian Müller Nielsen
  4. Dorte Reehaug
  5. Lars Juel Sørensen
  6. Saiar Ibrahim Youssef
  7. Lone Nielsen
  8. Troels Jacobsen
  9. Anja Miehe-Renard
  1. Lea Herdal
  2. Jørgen Haas
  3. Heidi Lindal Kruse
  4. John Damm Scheuer
  5. Karen Stevnbak Andersen
  6. Anette Damm Scheuer