Allerød Kommune har udover Byrådet valgt at nedsætte en række såkaldt stående udvalg.

Udvalgsformanden er samtidig øverste politiske chef for det pågældende forvaltningsområde.

 

  Juni August September Oktober November December
Byrådsmøder Tors 22. juni Tors 31. aug Man 18. sep Tirs 10. okt Tors 23. nov 7.+ 21. dec
  August September Oktober November December
Udvalgsmøder Tirs 22. aug Tirs 12. sep Tirs 3. okt Tirs 14. nov Tirs 12. okt

 

Økonomiudvalget består af:

Formand Jørgen Johansen

Miki Dam Larsen

Jesper Hammer

Klaus Fisker

Erik Lund

Poul Albrectsen

Nicolaj Buhrmann

Erling Petersen

John Køhler 

  August September November December
Udvalgsmøder Ons 16. aug Ons 6. + 27. sep Ons 8. nov Ons 6. dec

 

Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget består af:

Formand Klaus Fikser Gurli Nielsen

Nikolai Bührmann

Erling Petersen

Rasmus Keis Neerbek 

  August September Oktober November
Udvalgsmøder Tirs 29. aug Tirs 19. sep Tirs 30. okt Tirs 28. nov

 

Børne- og Skoleudvalget består af:

Formand Miki Dam Larsen

Jesper Hammer

Klaus Fisker

Marie Kirk Andersen

Lars Bacher

Nikolaj Bührmann

John Køhler

  August September November December
Udvalgsmøder Man 14. aug Man 4. + 25. sep Man 6. nov Man 4. dec

 

Kultur- og Idrætsudvalget består af:

Formand John Jensen

Theodore Gbouable

Erik Lund

Lea Herdal

 

  August September November December
Udvalgsmøder Tirs 15. aug Tirs 5. + 26. sep Tirs 7. nov Tirs 5. dec

 

Teknik- og Planudvalget består af:

Formand Jesper Hammer

Bettina Hauge

Martin H Wolffbrandt

Lone Hansen

Lea Herdal 

  August September Oktober November
Udvalgsmøder Man 7. + 28. aug Man 18. sep Man 30. okt Man 27. nov

 

Klima- og Miljøudvalget består af:

Formand Erik Lund

Bettina Hauge 

John Jensen

Rasmus Keis Neerbek

  Juni August September November
Udvalgsmøder Ons 21. juni Ons 30. aug Ons 20. sep Ons 1. + 29. nov

 

Sundheds- og Velfærdsuvalget består af:

Formand Olav B Christensen

Theodore Gbouable

Gurli Nielsen

Poul Albrectsen

Niels Kirkegaard 

Dagsordener og referater